החלטה תקדימית: ביהמ"ש דחה עתירה של דיירי "שיכון דן" בת"א שהתנגדו למימוש תמ"א 38 בשכונתם

.
.
דיירי שיכון דן עתרו לבית המשפט המחוזי המחוזי כנגד ועדת תכנון ובנייה של עריית תל אביב שהתירה לממש את זכויות תמ"א 38 על פי מדיניותה החדשה  בשיכון דן.

בהחלטת בית המשפט לעניינים מנהליים נקבע כי יש לועדה לתכנון ובנייה של תל אביב מדיניות כוללת ופרטנית בנוגע למימוש זכויות תמ"א 38, בה הרשות שקלה את כל השיקולים הרלוונטים בטרם קבעה עמדתה בנוגע למימוש זכויות תמ"א 38 בכל אזור בעיר.

בית המשפט ציין שהתחדשות העירונית מעוררת שני סוגי אתגרים. האחד: מדיניות תכנונית לחיזוק/ הריסה ובנייה מחדש של מבנים, כך שהרשות חייבת לקחת בחשבון מכלול שיקולים תכנוניים, ובכללם אופי השכונה, מרקם חברתי ועוד; והשני: שאלות של זכויות קנייניות של דיירי השכונה.  כך שמחד, עירית תל אביב  אכן שקלה ושקללה את הדרוש בכדי לקבוע היכן ניתן לממש וכיצד לממש את זכויות תמ"א 38  מבחינה תכנונית ואופי שכונות העיר,  ומאידך, ישנו איזון בין זכויות המתנגדים לזכויות החפצים בתוכנית. לאור זאת, המגמה היא שיש לאפשר פגיעה מסויימת בזכויות קנייניות למען מטרה כמו התחדשות עירונית. כמו כן, יש למנוע מצב בו הציפוף יהיה בשכונות החלשות בלבד, בעוד השכונות החזקות תשארנה לא צפופות וירוקות.

מתעניין ביישום עירוני של תמ"א 38?
עבור לנקודת מבטו של עורך דין – תמ"א 38 בירושלים
hadasהחלטה תקדימית: ביהמ"ש דחה עתירה של דיירי "שיכון דן" בת"א שהתנגדו למימוש תמ"א 38 בשכונתם