התחדשות עירונית

עורך דין התחדשות עירונית

התחדשות עירונית


מדינת ישראל מצויה באזור המועד לפעילות סיסמית ולרעידות אדמה, ובמשך השנים התעצבו תקנים שונים לבניית בתי מגורים, שמטרתם להגן על תושבי המדינה מהתמוטטות בתיהם במקרה של אסון טבע. אולם, רוב הבניינים בארץ שהוקמו לפני 1980 נבנו לפי תקנים ישנים ואינם מסוגלים לעמוד ברעידת אדמה. ממשלת ישראל הבינה שהאזרחים לא יהיו מוכנים לשלם מכיסם עבור החיזוקים הנדרשים והיקרים, ולכן יצאה בתוכנית שמתמרצת את בעלי הדירות להתקשר עם יזמים שיבצעו עבורם את חיזוק המבנים – תוכנית מתאר ארצית מספר 38, או בשמה המוכר – תמ"א 38.

תוכנית תמ"א 38 מתמרצת את בעלי הדירות לחזק את בתיהם מפני רעידת אדמה, בין היתר על ידי הענקת זכויות בניה נוספות במבנה, וכן פטור גורף ממס על מכירת זכויות אלה ליזם המחזק אותו. באופן זה, תמ"א 38 יוצרת מצב בו הדיירים יכולים לשלם ליזם על חיזוק בתיהם בזכויות הבניה שהמדינה מעניקה להם, והיזם מחזיר את ההשקעה על חיזוק המבנה בכך שיבנה באותו הזמן דירות חדשות – בעזרת זכויות אלה. תמ"א 38 זכתה לחיזוקים משפטיים משמעותיים, כגון שינוי חוק המקרקעין לפיו נדרשת כיום להתחלת פרויקט תמא 38 הסכמה של פחות דיירים בבניין ביחס להסכמה הנדרשת בכל פרויקט נדל"ני אחר.

תמ"א 38 יצרה מהפכה אמיתית בתחום ההתחדשות העירונית. בעזרת תמ"א 38 תושבים מחזקים את בתיהם מפני רעידת אדמה בעלות מינימלית, לא משלמים על כך מס, ומתגמלים את היזמים שמבצעים את העבודה בפועל על ידי העברת זכויות על שטח חדש בבניין.

משרד עורכי דין טרספולסקי ושות' – מומחים ארציים בהתחדשות עירונית.


עורך דין משה טרספולסקי הנו מחבר הספר "תמ"א 38 – המדריך השלם", מהדורה שלישית (740 עמ') יצאה בשנת 2014. "תמ"א 38 – המדריך השלם" נחשב לספר היסוד המוביל בתחום תמ"א 38 ועורכי דין, שמאים ורואי חשבון במאות משרדים בכל רחבי הארץ רואים בו כלי עזר מקצועי ראשון במעלה.

משרדו של עורך דין טרספולסקי מלווה עסקאות התחדשות עירונית (פינוי בינוי  ותמ"א 38) של דיירים, לקוחות פרטיים שונים. המשרד ליווה ומלווה בשנים האחרונות עשרות  פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית ופינוי בינוי בכל רחבי הארץ.
משרד עו"ד טרספולסקי ושות' מייעץ בנושאי התחדשות עירונית לוועדות מקצועיות וממשלתיות המתקנות את החקיקה בנושא זה, וכן מרצה בהשתלמויות שופטים ובהשתלמויות של לשכת עורכי הדין  בפינוי בינוי, בתמא 38 ובתמ"א 38/2.

נושא ההתחדשות העירונית, ובמיוחד תמ"א 38 ופינוי בינוי, עלה בשנים האחרונות למודעות הציבורית, הן מצד דיירים, יזמים ועורכי דין המקדמים פרויקטים, והן מצד המחוקק שמוציא תיקוני משפט ומיסוי. במסגרת התיקים בהם מטפל המשרד בתחום: פינוי בינוי,  תמ"א 38/1 ותמ"א 38/2 כל שנה, עולות מאות שאלות הנוגעות להיבטים שונים של תמ"א 38..

מדוע חשוב להיעזר בעורך דין התחדשות עירונית?

עד כה הסברנו מהי תמ"א 38, ועתה נסביר מדוע חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין בהתחדשות עירונית. כפי שניתן להבין, התחדשות עירונית הנה מורכבת, בעלת השלכות שמדינת ישראל החלה להבין רק בשנים האחרונות, ולכן גוררת שינויי חקיקה תדירים ודורשת התמצאות בחומר עדכני. עורכי דין רבים מכירים ברמה בסיסית את ההתחדשות העירונית, אך מעטים מהם הינם  בגדר מומחה בהתחדשות עירונית בכלל ובפינוי בינוי בפרט, הבקיאים בתחומי המיסוי, החוזים, התכנון והבניה, והשילוב המורכב ביניהם. עורך דין בהתחדשות עירונית חייב להיות בקיא בכלל ההיבטים הכלכליים והמשפטיים הסבוכים, כמו גם נושא תכנון המס הרלוונטי. 

עורך דין בהתחדשות עירונית בקיא בשינויים המתרחשים עם כל תיקון בחוקי הקניין, התכנון והבניה, שיכולים לשנות את הטיפול המשפטי והכלכלי בעסקת פינוי בינוי /תמ"א 38 מהקצה אל הקצה. משרדנו מוביל במקצועיותו ובניסיונו בתחום ההתחדשות העירונית בכלל ובפרט בפינוי בינוי בירושלים, ומסוגל ללוות פרויקט בהתחדשות עירונית, משלב התכנון ועד המימוש המלא, תוך עבודה מול דיירי הבניין הזקוק לחיזוק, יזמים החפצים במימוש הפרויקט, עורכי דין, וועדות עיריה ועוד. משרד עורכי הדין טרספולסקי ושות' עוסק בהתחדשות עירונית ברמה הגבוהה ביותר, קידם ומקדם עשרות פרויקטים של התחדשות עירונית ברחבי הארץ, מפרויקטים סטנדרטיים הזקוקים לתחושת ביטחון של ליווי מקצועי, ועד עסקאות פינוי בינוי/ תמ"א 38 מסובכות ומורכבות הדורשות את זווית הראיה הייחודית של עורך דין בהתחדשות עירונית.

 

adminהתחדשות עירונית