מה תפקיד היזמים בביצוע תמא 38?

מה תפקיד היזמים בביצוע תמא 38?

בשנת 2005 הושקה תכנית תמא 38, שמטרת היא לחזק בניינים בישראל על מנת שיהיו עמידית לנזקים שעלולות לגרום רעידות אדמה עתידיות. לאורך השנים השתנה התוואי המקורי, וכיום פרויקטים רבים נהנים מחיזוק המבנה וגם מהגדלתו ושיפוצו הכללי. אין ספק שכולם רוצים לחדש את פני העיר, להבטיח את יציבות הבניינים ולאפשר מענה הולם ומהיר לכל הגורמים בתהליך. מיהם היזמים הפועלים בחסות הליך תמ"א 38 ומה תפקידם?

שני סוגי יזמים

שני סוגי היזמים הפועלים בשוק במסגרת תמ א 38 יזמים נחלקים לשניים: חברות יזמיות קבלניות או חברות יזמיות בלבד. חברה יזמית קבלנית מחזיקה בצוותי עבודה או במנהלי עבודה, ואילו חברה יזמית בלבד מורכבת מיזמים שאין להם חברה קבלנית עם רשיון בבניה (בשפה המקצועית הם מכונים חברה מבצעת) ולכן אחראית רק על הפן הניהולי והיזמי של הפרויקט. כדי לאפשר את הפרויקט, תשכור חברה זו קבלני משנה או קבלני מפתח שיהיו אחראיים על ביצוע העבודות בפועל.

מהו תפקידו של היזם בפרויקט?

תפקידו של היזם ושל החברה העומדת מאחוריו היא לאפשר לפרויקט להתרחש בצורה החלקה והטובה ביותר.

התהליך כולו מתחיל בקבלת פניה מבעלי הדירות ותמשיך לבדיקה מקיפה אודות היתכנות העסקה (למידת הפרטים, ניתוח, בדיקה ברשויות השונות ועוד).

לאחר מכן, יפגש היזם עם בעלי הדירות ויציג בפניהם את ההצעה הרלוונטית לאור השינויים הצפויים. לאחר שמתקבלת החלטה, יבחרו בעלי הדירות נציגות, ילוו את ההליך עם עו"ד מומחה שייצג אותם במו"מ על העלויות והשינויים שיחולו במבנה.

עד לקבלת נוסח המקובל על כל הצדדים וחתימת החוזה, אין אפשרות להתחיל לפעול בשטח. לאחר שהחוזה נחתם, תפקידה של החברה היזמית לגבש צוות יועצים ולהתחיל את תהליך להפקת היתר הבניה, הנמצא באחריותה בלבד (כולל ההוצאות הנלוות להתהליך).

סיום הפרויקט יתבצע לאחר שתושלם שנת בדק אחת וכן לאחר שיתקבל אישור ממפקח הבניה על הליקויים שתוקנו ועל התוצאה הסופית.

לפני שאתם בוחרים חברה יזמית – חשוב להתייעץ עם עו"ד מומחה. עורך הדין טרספולסקי מומחה בתמא 38 והתחדשות עירונית וישמח לעמוד לרשותכם בכל עת בדרך לפרויקט מוצלח  03-6133333

hadasמה תפקיד היזמים בביצוע תמא 38?