עו"ד התחדשות עירונית

התחדשות עירונית – על המסלולים השונים

אנו שומעים על המונח התחדשות עירונית לא מעט ובעיקר בהקשר לערים גדולות, כגון תל אביב, רמת גן, ירושלים. הכוונה במונח "התחדשות עירונית" היא לשיקומו של אזור מסוים בעיר, שיקום, הרקמה העירונית (אדריכלות מתקדמת ותשתיות חדשות ומתקדמות ) אותו ניתן לעשות באחד מתוך מספר מסלולים של התחדשות עירונית. באילו מסלולים מדובר? הנה, מוצגת סקירה קצרה הנוגעת למסלולי ההתחדשות העירונית בישראל:

  1. פינוי בינויבינוי פינוי בינוי- מסלול זה מאד מקובל במסגרת ההתחדשות העירונית. התחדשות עירונית בירושלים כוללת, בין היתר, גם את מסלול פינוי בינוי שבו הורסים לחלוטין את המבנים הקיימים (לרוב שורה של בניינים) ובמקומם בונים חדשים או לחליפין בונים בניינים חדשים מעבירים איליהם את דיירי השכונה ואח"כ הורסים את הבניינים הישנים. התחדשות עירונית ירושלים מאפשרת לתושבים רבים בעיר לשפר את איכות החיים שלהם וליהנות, מבית חדש , גדול יותר מהקיים וראוי למגורים. בתקופת הבנייה עוברים הדיירים למקום מגורים זמני כך ששכר הדירה משולם ע"י היזם לכל תקופת המעבר הנדרשת ובסוף הבנייה מקבלים דירה חדשה הגדולה בד"כ משטחה של הדירה הקודמת בבניין מודרני הכולל תוספות רבות (חניה מחסן שטחים לפעילות ילדים חדרי עגלות ועוד)
  2. תמ"א 38 – זהו אולי המסלול הפופולארי ביותר כיום בירושלים .ההתחדשות עירונית במסגרת תמ"א 38 מתבצעת במספר אפשרויות: שיפוץ ושדרוג המבנה הקיים , כולל הרחבת הדירות הקיימות ובתמורה ניתן ליזם תוספת של עד  5 קומות לבניין (הוספת שטח (חדר, ממ"ד, מרפסת) לדירות הקיימות, שיפוץ הלובי והחנייה וכד'), או הריסת המבנה הקיים ובנייה של מבנה חדש במקומו ("פינוי בינוי" בקנה מידה מצומצם). התחדשות עירונית בירושלים במסגרת תמ"א 38, כמו זו המוצעת בערים נוספות, היא הזדמנות מצוינת עבור התושבים לשפר את תנאי המגורים שלהם ועבור הקבלנים ליהנות מרווחים יפים(בתמורה למכירת הדירות בקומות החדשות).
  3. מיסוי – בכל מסלולי ההתחדשות העירונית ניתנים תמריצים בתחומי המיסוי כגון הטבות ליזמים הלוקחים בתהליכים אלו חלק וכמובן בעיקר לדיירים עצמם (הטבות הקשורות במס שבח, מע"מ, מס רכישה, היטלי השבחה, אגרות בנייה ועוד).
hadasעו"ד התחדשות עירונית