עורך דין תמ"א 38

עורך דין תמ"א 38

מהי תמ"א 38

מדינת ישראל מצויה באזור המועד לפעילות סיסמית ולרעידות אדמה, ובמשך השנים התעצבו תקנים שונים לבניית בתי מגורים, שמטרתם להגן על תושבי המדינה מהתמוטטות בתיהם במקרה של אסון טבע. אולם, רוב הבניינים בארץ שהוקמו לפני 1980 נבנו לפי תקנים ישנים ואינם מסוגלים לעמוד ברעידת אדמה. ממשלת ישראל הבינה שהאזרחים לא יהיו מוכנים לשלם מכיסם עבור החיזוקים הנדרשים והיקרים, ולכן יצאה בתוכנית שמתמרצת את בעלי הדירות להתקשר עם יזמים שיבצעו עבורם את חיזוק המבנים – תוכנית מתאר ארצית מספר 38, או בשמה המוכר – תמ"א 38.

תוכנית תמ"א 38 מתמרצת את בעלי הדירות לחזק את בתיהם מפני רעידת אדמה, בין היתר על ידי הענקת זכויות בניה נוספות במבנה, וכן פטור גורף ממס על מכירת זכויות אלה ליזם המחזק אותו. באופן זה, תמ"א 38 יוצרת מצב בו הדיירים יכולים לשלם ליזם על חיזוק בתיהם בזכויות הבניה שהמדינה מעניקה להם, והיזם מחזיר את ההשקעה על חיזוק המבנה בכך שיבנה באותו הזמן דירות חדשות – בעזרת זכויות אלה. תמ"א 38 זכתה לחיזוקים משפטיים משמעותיים, כגון שינוי חוק המקרקעין לפיו נדרשת כיום להתחלת פרויקט תמא 38 הסכמה של פחות דיירים בבניין ביחס להסכמה הנדרשת בכל פרויקט נדל"ני אחר.

תמ"א 38 יצרה מהפכה אמיתית בתחום ההתחדשות העירונית. בעזרת תמ"א 38 תושבים מחזקים את בתיהם מפני רעידת אדמה בעלות מינימלית, לא משלמים על כך מס, ומתגמלים את היזמים שמבצעים את העבודה בפועל על ידי העברת זכויות על שטח חדש בבניין.

משרד עורכי דין טרספולסקי ושות' – מומחים ארציים בתמ"א 38

משרד עו"ד טרספולסקי ושות' מחזיק במומחיות וניסיון ייחודיים ברמה הארצית בכל הנוגע לתמ"א 38 – מבחינה משפטית, כלכלית ומיסויית.
עורך דין משה טרספולסקי הנו מחבר הספר "תמ"א 38 – המדריך השלם", שמהדורתו השלישית (740 עמ') יצאה בשנת 2014. "תמ"א 38 – המדריך השלם" נחשב לספר היסוד המוביל בתחום תמ"א 38 ועורכי דין, שמאים ורואי חשבון במאות משרדים בכל רחבי הארץ רואים בו כלי עזר מקצועי ראשון במעלה.

משרדו של עורך דין טרספולסקי מלווה עסקאות תמ"א 38 של דיירים, לקוחות פרטיים שונים, יזמים ושמאים. המשרד ליווה ומלווה בשנים האחרונות מעל 100 פרויקטים בתחום תמ"א 38 ופינוי בינוי בכל רחבי הארץ.
משרד עו"ד טרספולסקי ושות' מייעץ בנושאי תמ"א 38 לוועדות מקצועיות וממשלתיות המתקנות את החקיקה בנושא זה, וכן מרצה בהשתלמויות שופטים ובהשתלמויות של לשכת עורכי הדין בתמא 38 , הן בתמ"א 38/1, כלומר חיזוק המבנה והוספת דירות חדשות של היזם, והן בתמ"א 38/2, דהיינו חיזוק המבנה בדרך הריסה ובניה מחדש (פינוי בינוי).

נושא ההתחדשות העירונית, ובמיוחד תמ"א 38 ופינוי בינוי, עלה בשנים האחרונות למודעות הציבורית, הן מצד דיירים, יזמים ועורכי דין המקדמים פרויקטים, והן מצד המחוקק שמוציא תיקוני משפט ומיסוי. במסגרת התיקים בהם מטפל המשרד בתחום תמ"א 38/1 ותמ"א 38/2 כל שנה, עולות מאות שאלות הנוגעות להיבטים שונים של תמ"א 38. בכל שבוע שאלה אחת מנותחת לעומק, זוכה לתשובה מקיפה ונשלחת בניוזלטר לקהל של אלפי מנויים ברחבי הארץ.

מדוע חשוב להיעזר בעורך דין תמ"א 38?

עד כה הסברנו מהי תמ"א 38, ועתה נסביר מדוע חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין תמ"א 38. כפי שניתן להבין, תמ"א 38 היא תוכנית חדשה ומורכבת, בעלת השלכות שמדינת ישראל החלה להבין רק בשנים האחרונות, ולכן גוררת שינויי חקיקה תדירים ודורשת התמצאות בחומר עדכני. עורכי דין רבים מכירים ברמה בסיסית את תמ"א 38, אך מעטים מהם הינם מומחי תמ"א 38 הבקיאים בתחומי המיסוי, החוזים, התכנון והבניה, והשילוב המורכב ביניהם. עורך דין תמ"א 38 מבין לעומק את ההיבטים הכלכליים והמשפטיים הסבוכים, כמו גם נושא תכנון המס הרלוונטי. עורך דין תמ"א 38 בקיא בשינויים המתרחשים עם כל תיקון בחוקי הקניין, התכנון והבניה, שיכולים לשנות את הטיפול המשפטי והכלכלי בעסקת תמ"א 38 מהקצה אל הקצה. משרדנו מוביל במקצועיותו ובנסיונו בתחום תמ"א 38, ומסוגל ללוות פרויקט תמ"א 38 משלב התכנון ועד המימוש המלא, תוך עבודה מול דיירי הבניין הזקוק לחיזוק, יזמים החפצים במימוש הפרויקט, עורכי דין, וועדות עיריה ועוד. משרד עורכי הדין טרספולסקי ושות' עוסק בתמ"א 38 ברמה הגבוהה ביותר, קידם ומקדם מעל 100 פרויקטים של תמ"א 38 ברחבי הארץ, מפרויקטים סטנדרטיים הזקוקים לתחושת ביטחון של ליווי מקצועי, ועד עסקאות תמ"א 38 מסובכות ומורכבות הדורשות את זווית הראיה הייחודית של עורך דין תמ"א 38.

adminעורך דין תמ"א 38